Kreatív húsvéti tojásfestés – 10 kézműves technika
A hímestojás készítés ma már szinte külön művészeti ággá nőtte ki magát, és egyre több kreatív díszítőelemmel és kézműves technikával ötvöződött.
A húsvéti tojásfestés hagyománya évről évre változik, és a húsvéti tojás az utóbbi időben egyre inkább egy kreatív, művészi alkotássá vált. A húsvéti tojások dekorálása nem csak a gyerekeknek, hanem a kézműves technikák iránt fogékony felnőttek számára is egy izgalmas alkotói tevékenység lehet.
A művészi alkotások között számos érdekes és dekoratív megoldás terjedt el a különböző országokban a vietnámi tojáshéj faragástól kezdve a gyapjúból készült színes nemezelt tojásokon át a quilling technikáig, amely egy reneszánsz kori papírművészet.
1. Filctoll és körömlakk lemosó
Ezzel a technikával nagyon látványos húsvéti tojásokat készíthetünk, és a gyerekek is nagyon élvezik a festegetést.
Rajzoljunk élénk színű filctollakkal foltokat, vagy különféle formákat a tojásokra, majd egy fültisztítót mártogassunk bele körömlakklemosóba, és húzzuk végig a tojás felületén többször, hogy összemosódjanak a színek.
2. Gyapjúból készült nemezelt tojások
A nemezelés (juhgyapjú forróvizes gyúrása) ősrégi, Ázsiából származó technika, többek között nemez-sátrakat, ruhákat, szőnyegeket és ékszereket készítettek ezzel a módszerrel.
A juhgyapjúból a szappanos forróvizes gyúrás hatására ugyanis kialakul egy erős textiles anyag. Később a nemezelés kézműves technikaként terjedt el, és a mai napig különféle dísztárgyak, ékszerek és akár húsvéti tojás készítésére is használták.
3. Galaxis tojások – akvarell technikával
Ehhez a technikához akrill festékre, szivacsra és ecsetre lesz szükség.
A tojásokat először fekete akrill festékkel kell befesteni, majd száradás után fessünk a tojásokra körkörös mozdulatokkal kék, türkiz és sötétlila foltokat, ezek lesznek a galaxis-örvények. Végezetül mártogassuk a szivacsot fehér és arany festékbe, majd óvatosan képezzünk csillagokat a tojások felületén.
4. Mozaiktechnika
Kreatív húsvéti tojásokat készíthetünk mozaiktechnikával is, ami egy nagyon egyszerű, ám annál látványosabb kézműves technika.
A mozaikmintákat apróra tört fehér vagy festett tojáshéjakból tudjuk elkészíteni, melyeket egyesével helyezzünk fel dekupázsragasztóval a festett tojásokra.
5. Levélnyomatos tojások
Apró virágszirmokat, leveleket vagy akár fűszernövényeket is használhatunk tojásdíszítéshez.
Helyezzük el a leveleket a tojáson, majd bújtassuk egy vékony harisnyába, melyet szorosan kössünk meg, és így helyezzük bele a festőlébe.
6. Vietnámi tojáshéj-faragás
A vietnámi tojáshéj-faragás egy különleges kézműves technika, mely során gyönyörű tájképeket faragnak rendkívül óvatosan az előzőleg színesre festett tojásokra.
7. Ombre húsvéti tojások – szalagokból vagy szalvétából
Ezek a színárnyalatos, ombre tojások hajtogatott selyemszallagok egymáshoz illesztésével, illetve egymásra varrásával készültek.
Színes szalvétákkal is megoldható ez a díszítési technika. A szalvétahajtogatás után dekupázsragasztóval ragasszuk egymásra a színes csíkokat. Mindig fentről haladjunk lefelé!
8. Szivárvány tojások
Színes fonalakból bárki könnyen készíthet szívárvány tojásokat. A főtt tojásokat egy vékony réteg ragasztóval kell bekenni, majd körbe kell tekerni őket a különböző színű fonlakkal.
9. Melegíthető gyurmából – geometriai minták
A hőre keményedő gyurmából színes dekorációt készíthetünk, vagy akár geometriai mintákat is alkothatunk a tojások felületén. Ha kész a mintázat, akkor mehetnek is be a hímestojások a mikrohullámú sütőbe.
A végeredmény egy nagyon egyedi hímestojás lesz!
10. Mexikói gyönygfűzés
A gyöngyfűzéses technikához nem kell főtt tojás, ezek inkább különleges ajándéknak számítanak, de elkészítésük igen időigényes.
Hasonló hímestojásokat készíthetünk úgy is, ha a főtt tojások felületére gyöngyökből kirakott mintákat ragasztunk.
Húsvéti tojásfestés természetes alapanyagokból – az összes színt ki tudjuk keverni
Kapcsolódó cikkek
« A 15 legjobb légtisztító szobanövény – a NASA kutatása szerint Életre kelnek a régi könyvek – ékszerként »