Jég helyett vízben gázolnak a kutyák Grönlandon – extrém meleg van, rekord mértékű a jégolvadás
A szánhúzó kutyák Grönlandon bokáig érő vízben gázolnak, mivel a szokatlanul meleg időjárás miatt rohamos tempóban elkezdett olvadni a jég.
Minden évben, június közepe táján a dán Meteorológiai Intézet klímakutatói szánhúzó kutyákkal hajtanak ki a Grönlandi-tenger jegére, hogy összegyűjtsék a mérőműszereiket, írja az mnn.com.
Extrém meleg van Grönlandon – rekord mértékű a jégolvadás
A kutyák jellemzően a jégen futva teljesítik ezt a feladatot, idén azonban a szokatlanul meleg időjárás miatt jég helyett bokáig érő vízben gázoltak.
A megdöbbentő fotót Steffen Olsen klimatológus készítette június 13-án a Grönland északnyugati részén található Inglefield Brending fjord közepén. Olyan, mintha a kutyák a vízen járnának.
A jég vastagsága Olsen szerint 1,2 méteres volt, a kutyák a tetején lévő vízolvadékban futnak.
7 Celsius fokkal volt melegebb az átlagosnál
„A gyorsan olvadó jég a vastag jégtömbök tetején egybefüggő vízréteget képezett” – mondta Rasmus Tonboe. A kutyaszánt éppen ezért a jég tetején megolvadt vízen húzták a kutyák.
„A kutyaszán a legpraktikusabb módja annak, hogy begyűjtsük a térségben kihelyezett mérőeszközöket. Az expedíciót azonban idén megnehezítette a hirtelen jött meleg, és a gyorsan olvadó jég. Néhány eszköz a vízbe is esett emiatt.”
A jég Grönlandon minden télen megbízható vastagságúra fagy, és viszonylag kevés törés van a felszínén. Az extrém meleg miatt azonban hirtelen elkezdett olvadni a jég. A jég felszínén azonban nincsenek törések, ezért az olvadékvíz nem tudott elfolyni, és több centiméteres vízréteget képezett a felszínen. Az ehhez hasonló jelenségek ugyan nem szokatlanok, de általában a nyár folyamán, jóval később alakulnak ki.
A globális felmelegedés okozta?
Grönlandon minden évben van egy természetes „jégolvadási időszak” június és augusztus között. Idén azonban 7 Celsius fokkal volt melegebb az átlagosnál, emiatt rekordközeli volt a jégolvadás mértéke, írja a Guardian.
Csak azon a napon, amelyen Olsen a felvételt készítette, több mint 2 milliárd tonna jeget veszített a sziget.
„Egyelőre korai lenne még egyértelműen kijelenteni, hogy a klímaváltozás okozta ezt a szélsőséges időjárást, de nagy valószínűséggel a globális felmelegedés is közrejátszik benne. Az biztos, hogy az idei jégolvadás nagy és korai” – mondta Jason Box klímakutató.
Fazakas Virág
Kapcsolódó cikkek
« A nőstény szitakötő halottnak tetteti magát, ha olyan hím közeledik, amelyik nem tetszik neki A meggy egy ősi szupergyümölcs – íme a 11 gyógyhatása »