Köhögéscsillapító mézes hagymaszirup – gyerekeknek is!
A hagyma régóta ismert ellenszere a náthának és az influenzának, a benne található hatóanyagok csökkentik a köhögést is.
Már az ókorban is ismerték a hagyma jótékony hatásait. Hagymafőzetet, teát és pakolást készítettek belőle, vagy akár inhalálásra is alkalmazták, hiszen a vöröshagymának még az illata is gyógyít.
A baktérium- és vírusölő hagyma
Ma már kutatások is bizonyítják, hogy a vöröshagymában lévő hatóanyagok hatékonyan pusztítják el a vírusokat és baktériumokat. A hagyma ezen kívül fertőtlenítő és antibakteriális hatású, jellegzetes ízét és illatát a kéntartalmú vegyület, az alliszulfid adja. Meghűléses betegséges esetén jótékony hatású a hagymatea és a mézes hagymaszirup.
A hagyma magas C-vitamin tartalmú és antioxidánsokban is gazdag, ezért érdemes az őszi-téli időszakban rendszeresen fogyasztani nyersen is. Erősíti az immunrendszert és hatékony védelmet nyújthat a meghűléses betegségek ellen. (A 4 legjobb természetes orrtisztító – orrcsepp helyett.)
Készíts mézes hagymaszirupot
A hagymaszirup csillapítja a köhögést, enyhíti a torokfájást és fertőtleníti a légutakat. Megfázás esetén naponta többször, akár 1-2 óránként is kanalazhatsz belőle, gyerekeknek is adható, ahányszor csak szükséges. Egy adagot maximum két napig használj, majd készíts új, friss hagymaszirupot!
Elkészítése: vágj apróra két közepes vöröshagymát, majd tedd egy zárható üvegtárolóba, és önts rá annyi mézet, hogy teljesen ellepje. Hagyd állni egy éjszakára, és reggelre kész is a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag köhögéscsillapító hagymaszirup.
Teafőzet hagymából és hagymahéjból
Megfázás esetén érdemes naponta több csésze hagymateát is elkortyolgatni, melynek kétféle elkészítési módja is ismert. Készítheted egész hagymából vagy csak a héjából. Fél liter vízhez 2 vöröshagyma elegendő, melyet 20 percig kell főzni. Szűrd le, majd lehűlést követően ízesítsd egy kanál kakukkfű vagy hársmézzel, melyek szintén jótékony hatásúak megfázás esetén.
A hagymahéjból készült tea esetében csak a két vöröshagyma héját főzd 2-3 percig, majd hagyd állni fedővel lefedve 20 percig.
A modern fitoterápiában a vöröshagymát elsősorban érelmeszesedés megelőzésére, a folyamat lassítására és a szívroham rizikóinak csökkentésére használják.
Tihanyi Petra
Kapcsolódó cikkek
« Megújuló energiát termel a „Nagy alma” Jégpart lett a Balaton part »