A köles egy elfeledett ősi gabonánk – egy igazi „superfood”
A köles megfiatalítja a bőrt, és segíti az emésztést is. Köretként egészséges alternatíva a rizs és a krumpli helyett.
A köles számtalan gyógyító hatását az ókori civilizációk is ismerték. Mezopotámiában már 6000 évvel ezelőtt termesztették és fogyasztották.
Több ősi táplálkozási irányzat, így többek között a makrobiotika és az ayurveda is fogyasztja a kölest. Könnyen emészthető, jótékonyan hat a gyomorra, a lép-hasnyálmirigyre, és erősíti a vesét is. Mivel a köles gluténmentes, gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
Egy elfeledett ősi gabona
A köles számtalan gyógyító hatását az ókori civilizációk is ismerték. Mezopotámiában már 6000 évvel ezelőtt termesztették és fogyasztották.
„Az ó- és középkori Magyarországnak is a legjelentősebb gabonája volt, írja nyers Csaba Gabonakonyha című könyvében. – A követként Attila királyunk udvarában járt Priszkorsz leírja, hogy útja közben a falvakban kölessel kínálták.”
A kölesnek kiemelkedő a tápanyagtartalma. Az összes B-vitamin megtalálható benne, ezen kívül magas a vas, magnézium és foszfortartalma. Gyulladáscsökkentő hatású, kiváló vashiányos állapotokra és savtúltengésnél is ajánlják.
Kovasav a fiatalság őrzője
A köles a magas kovasav (szilícium) tartalma révén jótékonyan hat a bőrre, a hajat fényessé, a fogakat, körmöket erőssé teszi. Kovasav nélkül egyetlen élő anyag sem tudna létezni. Mésszel együtt elsősorban támasztó funkciót tölt be, a kovasav biztosítja a kötőszövetek rugalmasságát, a mész pedig a szilárdságot.
Porckopás és érelmeszesedés ellen
A kovasav aktív szerepet játszik a csont-, kollagén, és porcképzésünkben, a csontok anyagcseréjében, a mineralizációjában, a kálcium felszívódásában. Ezért csontritkulás, gyakori fogszuvasodás, ízületi problémák esetén fokozottan érdemes figyelni a növényi szilícium bevitelére is. A kovasav a fluorral együtt hatva gondoskodik az egészséges fogakról és szilárd körmökről.
Megakadályozza és megállítja az érelmeszesedést, és visszaadja az elváltozott erek rugalmasságát, ezáltal normalizálja a vérnyomást is.
Köret, édesség, töltelék…
A kölest folyó vízben át kell mosni, majd 2x mennyiségű vízzel megfőzni. Mindössze 10 perc alatt elkészül. Lehet belőle készíteni édes köleskását reggelire, zabkása helyett, vagy sós vízben főve köretként a rizs tökéletes helyettesítője. Ha egy kicsit sűrűbbre főzzük, akkor fűszeres kölesgombócként is tálalhatjuk.
Ha egy kevés vanília, (növényi) tej és kókuszvirág cukor hozzáadásával főzzük meg, majd a sütőben 30 percig sütjük, akkor egy rizsfelfújthoz hasonló édességet kapunk.
A kölesből azonban süthetünk gluténmentes palacsintát, készíthetünk belőle vegán kölesmajonézt vagy akár magyaros köles kőrözöttet, melynek elkészítése szintén nagyon egyszerű: a főtt köleshez hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, pirospaprikát, sót, borsot majd botmixerrel krémesre keverjük.
Egy kevés kukoricadara hozzáadásával pedig hamis túrógombócot is készíthetünk belőle. Mivel a köles nem tartalmaz glutént, így glutémentes kenyerek, péksütemények fontos összetevője.
Kapcsolódó cikkek
« 3+1 prezentációs eszköz, ami segít megragadni az emberek figyelmét Interaktív „Nulla hulladék tanösvény” nyílt Budapesten – a hulladékmentes életmódra tanít »