Brazília természeti csodája a lagúnás sivatag – minden évben csak pár hónapig látható
A Brazíliában található Lençóis sivatag a világon egyedülálló természeti csodát rejt: a hófehér dűnék között vízzel teli lagúnák sorakoznak.
Első ránézésre a Brazíliában található Lençóis sivatag épp olyannak tűnik, mint a többi. Sok-sok homok, kietlen táj, növény egy szál se…Tavasszal azonban minden megváltozik.
Különleges lagúnarendszer a sivatagban
Valószerűtlen és ellentmondásos egy lagúnás sivatag, mégis igaz. Az esős időszakban több száz apró tavacska képez egybefüggő lagúnarendszert a hófehér homoksivatagban.
A mintegy 1500 négyzetkilométernyi területet elfoglaló különleges természeti jelenség Brazíliában található, a védett Lençóis Maranhenses Nemzeti Parkban.
… csak pár hónapig látható
A több száz lagúna évről évre mindig megjelenik, majd eltűnik a sivatagi homoktengerben. Csak az esős évszakban láthatók, február és június között, amikor a homokdűnék közötti völgyek megtelnek esővízzel.
A hullámzó homokdűnék a felszín alatt található vízzáró kőzetrétegnek köszönhetően pár hónapig megtartják az esővizet a medrükben. Így jön létre minden tavasszal ez a különleges lagúnarendszer.
A sivatagi tavak megtelnek élettel – a tudósok számára is rejtély
A csupán pár hónapig létező lagúnák azonnal megtelnek élettel, ahogy megjelenik az eső a sivatagban. Az élet újra meg újra visszatér, mintha soha nem tűnt volna el.
Fickándozó halak, teknősök és rákok jelennek meg a tiszavirág életű tavakban, melyek a száraz évszakban minduntalan eltűnnek. A lagúnák teljesen kiszáradnak, és kietlen homoktengerré változik a táj.
A tudósok feltevése szerint néhány tojás talán a kiszáradt tavak homokjában átvészeli a száraz időszakot, majd amikor megjelenik az eső, újra kikelnek.
Sivatagi strandolás a dűnék között
A sivatagban vannak egész nagy, száz méter hosszú, és egy-két méter mélységű tavak is. Az alkalmi „sivatagi strandon” a turisták számára szabad a fürdőzés.
Fazakas Virág
Kapcsolódó cikkek
« 3D padlók a lakásban – ez már a virtuális lakberendezés Egyre több természetes uszoda nyílik Európában – növények tisztítják a vizet klór helyett »