Hungarikonok a Milánói Világkiállításon

máj 1 • Kult & Art • Impress Magazin

A tervek szerint bemutatják a Milánói Világkiállításon a híres emberek tárgyaiból összeállított Hungarikonok gyűjteményt.

Kárpáti András tulajdonos szerint a gyűjtemény darabjait az emeli művészeti értékké, hogy a kiemelkedő személyiségek használati tárgyai egy-egy képzőművészeti alkotásba beépülve, túlmutatva a hétköznapi valóságon új értelmet nyernek.

Különleges relikviák

Papp László háromszoros olimpiai bajnok bokszkesztyűjét például két festő, Verebics Ágnes és nővére, Kati egy nyers erőt, a hősies küzdelmet, a bátor próbát kifejező képükre helyezték és az alkotás az ökölvívóringet idéző keretben teljesedik ki.

 

hungarikonok.hu

hungarikonok.hu

A merész asszociációkra késztető kollekció érdekességei közé sorolta a gyűjtő Rubik Ernő kockáját, amelyet Mata Attila szobrász alumíniumból megalkotott, kicsavarodott elemekből álló kisplasztikába épített be.

A kollekciót Puskás Öcsi edzőcipője, Albert Flórián meze, Makk Károly rendezői széke, Barcsay Jenő ecsetje, Faludy György tolla is gazdagítja. A gyűjtő hozzájutott  Nagy Imre asztali órájához is, amelyen a mutatók 5 óra 16 percnél állnak, örök mementójaként annak, hogy 1958. június 16-án ebben az időpontban végezték ki a hajdani miniszterelnököt. Az érdekességek között látható Károlyi Mihály sétabotja és Aba Novák Vilmos kedvenc pipája is.

A legújabb szerzemények

A különös kollekció tulajdonosa az 1980-as években kezdett festményeket gyűjteni és öt éve merült fel benne a Hungarikonok ötlete. Az első időkben nehezen sikerült egy-egy darabot megszereznie, de ahogy híre ment e szenvedélyének, sorra jöttek a felajánlások, immár külföldről is.

A századik relikviához közeledő Hungarikonok egyik legújabb szerzeménye Kodály Zoltán metronómja, amely évtizedeken át a zeneszerző zongoráján állt, és nehéz szívvel mondott le róla a Kossuth-díjas Vásáry Tamás zongoraművész. Ő ugyanis Kodálytól örökölte a becses darabot. Ugyancsak újdonság Cseh Tamás eredeti Mambó márkájú magnója – sorolta az új szerzeményeket Kárpáti Tamás.

 Zentai Bogi

Kapcsolódó cikkek

Megjegyzés írás zárolva!

« »