A használt étolaj több kárt okoz, mint gondolnánk – soha ne öntsük a mosogatóba!
A háztartásokban legyakrabban keletkező veszélyes hulladék a használt étolaj, ami nagyobb pusztítást okoz a környezetben, mint azt gondolnánk!
A háztartásokban gyakorta keletkeznek olyan veszélyesnek minősülő hulladékok, melyeket nem lenne szabad a kukába dobni, vagy a lefolyóba önteni, mert sok kárt okoznak a környezetben.
A sütőolaj több kárt tesz, mint gondolnánk!
A háztartásokban leggyakrabban keletkező veszélyes hulladék a használt sütőolaj. Sokan ezt nem is tudják, csak rutinból kiöntik a szemetesbe vagy a vécébe, mosogatóba. Pedig ez a lehető legrosszabb megoldás. A használt sütőolaj (étolaj, kókuszzsír, olívaolaj stb.) nagyobb pusztítást okoz a környezetben, mint hinnénk!
Szennyezi az élővizeket és a talajt
Az olaj a csatornába kerülve nem keveredik a vízzel, és idővel valahol a csőrendszerben dugulást okoz. Ha bekerül a természetes vizekbe, drasztikusan csökkenti az oxigénszintet, és felborítja a vizek természetes egyensúlyát.
Az olaj az élővízbe jutva a felszínen úszik, ezzel meggátolja az oxigén bejutását. Mivel csökkenti a vizek oxigén tartalmát, felborítja a vizek természetes egyensúlyát és pusztulást okoz a vízi élőlővilágban. A talajba kerülve gátolja annak légáteresztő képességét, illetve záróréteget képezve megakadályozza a víz feljebbjutását, ezáltal károsítja a talajflórát.
Ha pedig a kukába öntjük, akkor a kommunális hulladékba kerülve nehezen lebontható anyagként jelenik meg.
De akkor mit lehet kezdeni vele? – a használt étolaj gyűjtése és leadása
Sütés után várjuk meg, míg az olaj kihűl, öntsük vissza a flakonba, majd adjuk le egy közelünkben található átvevőhelyen.
Országszerte léteznek átvevőhelyek, ahol a használt étolajat környezetbarát módon kezelik.
1. Hulladékudvarok
A használt étolaj országszerte leadható a lakossági szelektív hulladékudvarokban.
Az FKF Hulladékudvarok 10 vidéki városban, illetve Budapesten 17 helyszínen érhetők el. Ezeken a kijelölt pontokon a háztartási hulladékok is – köztük az étolajat – is leadhatók.
További információk: Hulladékudvar helyszínek
2. A MOL kijelölt benzinkútjain
Országszerte 383 MOL benzinkúton lehet leadni használt sütőzsiradékot. Így az ország minden részén van a közelben olyan MOL töltőállomás, ahol lakosság egyszerűen, gyorsan, környezetbarát módon „szabadulhat meg” a használt étolajtól.
A legközelebbi használt sütőolajat átvevő töltőállomást a MOL töltőállomás keresőn lehet megtekinteni. (A helyszín megadását követően ki kell választani a termékek és szolgáltatások alatt megjelenő ikonok közül a napraforgó formájú „használt sütőolaj visszagyűjtés” ikont, és arra rákattintva jelenik meg az átvevőhelyek listája.)
3. Biofilter Környezetvédelmi Zrt. telephelyén
A MOL töltőállomásokon leadott használt olajat a Biofilter Zrt. gyűjti össze és tisztítást követően bioüzemanyagot gyártatnak belőle. Ennek köszönhetően környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle.
A használt olajat a használt sütőolajak begyűjtésével és feldolgozásával fogllakozó Biofilter Zrt. telephelyén is le lehet adni.
Cím: 2045 Törökbálint, Kinizsi utca 15.
Van tehát megoldás! Egyszerűen át kellene állnunk az étolaj gyűjtésére és leadására, az élővizek és a környezetünk védelmében!
Fazakas Virág
Ételhulladékból állítanak elő elektromos áramot az ausztrálok
Kapcsolódó cikkek
« Az északi fény új formáját fedezték fel Finnországban – „folyékony fény” az égen (videó) Hatalmas szivárvány ragyogott a Balaton felett – a természetfotóst is elkápráztatta a ritka természeti csoda »