Lenyűgöző trükkel készítettek a sivatag közepén jeget már az ókorban is
A perzsa sivatag mintegy 129 ősi hűtőgúlát (Yakhchālt) rejt, amely a jégkészítés Kr.e. 400-ra visszanyúló technológiáját őrzi.
A perzsa sivatag száraz vidékein a Yakhchāl néven ismert zseniális ősi technológiát fedeztek fel, amely a jégkészítés kifinomult megközelítését tárja fel. Az ősi módszer alkalmazása egészen a Kr.e. 400-ig nyúlik vissza.
Ezek az Iránban szétszórtan elhelyezkedő építmények primitív hűtőszekrényekként funkcionáltak, és olyan hűtőrendszert használtak, amely egész évben megőrizte a jeget.
Hűtőgúlák a sivatagban
Az Ancient Origins beszámolójából kiderül, hogy a Yakhchāl, ami perzsa nyelven jégvermet jelent, jellegzetes kupolaformával büszkélkedik, amely egy hatalmas földalatti tárolót foglal magában.
A vastag, hőálló anyagokból épített jakcsál föld feletti párolgásos hűtőrendszert alkalmazott. A természetes éghajlattal összhangban működő épületbe a hideg levegő az alapnál lévő bejáratokon keresztül jutott be, míg a kúpos kialakítás a csúcson lévő nyílásokon keresztül vezette ki a maradék hőt.
A jégkészítés az édesvízi csatornákból éjszakánként feltöltött sekély tavakban kezdődött. Az árnyékoló falakkal a napsugaraktól védett tavak a téli éjszakákon befagytak.
A begyűjtött jeget ezután a jakcsálba szállították, amelyet a közvetlen környezetükben megtalálható anyagokból, például vályogból, agyagból, tojásfehérjéből, kecskeszőrből, citromléből és vízálló habarcsból építettek.
Ezek a figyelemre méltó szerkezetek létfontosságú szerepet játszottak az ételek és italok tartósításában, és talán még az épületek hűtésében is a perzselő nyári hónapokban.
A mai napig fennmaradt 129 Yakhchāl az ókori perzsa kultúra emlékeit őrzi.
Forrás: Hello Magyar
Kapcsolódó cikkek
« Áramtermelő „szélfák” – a napelemek alternatívái lehetnek? Elindultak az adventi Fényvillamosok– itt a menetrend! »