A Kányavári sziget – egy külön világ a Kis-Balatonban
A Kányavári-sziget egy különleges atmoszférájú apró sziget a Kis-Balatonban. Egyedülálló növény- és állatvilága miatt fokozottan védett terület.
A Kis-Balaton legérdekesebb látnivalói a Kányavári-szigeten vannak: a lápos-mocsaras vidéken igazán egyedi fauna alakult ki, amit a Búbos Vöcsök-tanösvényen haladva vagy a két kilátó egyikéből körbenézve ismerhetünk meg.
A Kányavári-sziget az egyetlen olyan terület a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer területén, amely vezető nélkül, egész évben szabadon látogatható.
Különleges fahíd vezet a szigetre
Kányavári-szigetet a Zala folyó és a Kis-Balaton nyugati víztározója öleli körül, így az csak gyalogosan érhető el.
Az ingyenesen látogatható sziget egy különleges fahídon közelíthető meg. (A mozgáskorlátozottak fogadásáról kis komp gondoskodik tavasztól őszig.) A különleges, ívelt fa szerkezetű híd mára a Kis-Balaton jelképévé vált.
15 állomásból álló tanösvény
A szigeten a Búbos Vöcsök tanösvényt alakította ki a Nemzeti Park Igazgatósága. A 15 állomásból álló tanösvény hossza kb. 1,5 km, ami egy jó óra alatt kényelmesen bejárható. Az információs táblák a Kis-Balaton madárvilágát mutatják be.
Kis szerencsével megpillanthatunk néhány gázlóban totyogó, vagy a nyílt vízen úszkáló vízimadarat, és ritka madarakat is láthatunk a nádasban vagy a vízparton.
Kilátó a sziget közepén
A sziget közepén egy fából épült madármegfigyelő helyet találunk, a többszintes kilátótornyot újjáépítették, a hídról jőve, a madármegfigyelő előtti tisztáson balra kanyarodva érjük el pár perces sétával. Egy kicsit még délebbre egy idilli réten vadonatúj játszótér is várja a kicsiket.
A szigeten van egy másik kilátó is, a Kis-kilátó. A két kilátóból tekinthetünk rá a Hídvégi-tóra és környékére.
Fokozottan védett terület
A Kis-Balaton hírnevét elsősorban az itt fészkelő madárfajoknak köszönheti, bár az itt található számtalan növény-és állatfaj önmagában is indokolttá tenné a védelmet. A költőfajok mellett nagy jelentőségűek az átvonuló és az itt telelő madárfajok – főként réce – és lúdfélék.
Összesen mintegy 250 madárfajt figyeltek meg a szigeten, és ebből közel 150 itt is fészkel.
Megközelítés: A Balatonmagyaródot és Sármelléket összekötő műútról tábla jelzi a letérőt a Kányavári-szigethez.
Fotók: Farkas Attila/ Legiprojekt.hu
Magyarország 10 legszebb kilátója – érdemes felfedezni őket
Kapcsolódó cikkek
« Olaszország egyetlen fjordja – az Amalfi-part egyik legromantikusabb strandja A Budai Vár egy eldugott részén egy romantikus Török kert rejtőzik »