Ahogy ékszerré válnak a bükki virágok – interjú az alkotóval
Egyedné Anna, a Bükki Talizmán virág ékszerek megalkotója, aki a bükki virágokból készít egyedi medálokat és gyűrűket.
Anna már egészen kiskora óta szerette a természetet, az apró virágokat és a fákat. Kedvenc könyve az „erdő, mező virágai” volt, melyet, mint mondja még ma is gyakran elővesz. Az alkotás, a kézművesség mindig is fontos szerepet töltött be az életében, rajzolt, festett, szobrászkodott, fúrt, faragott, az ékszerkészítésbe azonban már felnőttfejjel szeretett bele. Anna ma már három felnőtt gyermek boldog anyukája, és a Dana-ékszer megálmodója, készítője.
Botanikus ékszerek bükki virágokból
„A természet mindig elbűvöl. A sétáim során apró virágokat, leveleket, mohát, zuzmót, fa darabkákat gyűjtök, megszárítom valamennyit, hogy végül megtalálják a helyüket egy-egy gyűrűben, nyakláncban vagy éppen fülbevalóban,” meséli Anna. Nagy volt a boldogságom, amikor rátaláltam a műgyantára, mint ékszerkészítési alapanyagra, mert felhasználásával a préselt növényeim ékszerként kelnek életre.”
Az ékszerhez felhasznált természetes apróságokat, virágokat, leveleket vagy egy apró termést, csigaházat, Anna a kirándulásai során vagy a kertjében gyűjti. A bükki növényekből készült, festett háttérrel drótba foglalt botanikus ékszerek a Bükki Talizmánok.
Borostyántechnikával készülnek
„Az ékszert a borostyán keletkezéséhez hasonlóan készítem, ezért borostyán-technikának kereszteltem el a módszert, mely során ékszer válik belőlük. A növényt elzárom a levegő elől, így az nem oxidálódik, nem nedvesedik, és sokáig megőrzi szépségét.”
„Az ékszerkészítés minden mozzanatát szeretem”
„Az ékszerkészítés számomra egy csoda. Minden apró részét imádom. Az alapanyag gyűjtését egy-egy kirándulás során, a préselést, mert közben már az ékszert tervezem és emlékszem a kirándulás élményére, az öntés során az alkotást, a hátterek festését”, meséli Anna.
„Izgatott vagyok, amikor óvatosan előszedem a könyvek lapjai közül a növényeket. Megőrizték vajon szépségüket, színüket, bájukat? Az öntés során ott maradnak-e és úgy a növények, csigaházak, termések ahová szántam? Milyen lesz, amikor kibontom a formából?”
„Izgatottan várom, hogy milyen jelzések érkeznek az internet népétől, amikor felteszem a fotókat. A vásárlók szemében mit látok majd? Amikor valaki interneten veszi meg az ékszert, a postázás után még most is alig várom a visszajelzését. Mit érez, amikor kézbe veszi? Erre számított?”
Az „Emlékek őre” – féltett relikviák
Az “Emlékek őre” ékszercsaládban Anna a megrendelők által küldött relikviákat használja fel alapanyagként. „Megható, ha valaki rám bízza féltve őrzött kincseit, hogy megőrizzem azt számára hosszú-hosszú évekre sértetlenül, szerethető és hordható ékszer formájában. Óriási bizalom kell ehhez a megrendelő részéről. Ez a bizalom megtisztelő és egyben kicsit félelmetes érzés. Mi lesz, ha nem teszik neki, ha nem úgy sikerül?”
Anna az ékszerkészítés során a természet adta alapanyagot sohasem festi, mindig a természetes színükben hagyja, azonban sokszor fest hátteret a növényeknek, ezzel adva különleges hangulatot az ékszernek.
További információk a www.danaekszer.hu weboldalon.
Fazakas Virág
Kapcsolódó cikkek
« Kezdd mosolyogva a reggelt – vidám tea filterek a csészében Japánban van egy „svéd falu” – itt mindenki svéd szokások szerint él »