440 női cipő Isztambulban egy ház falán – figyelemfelhívás a családon belüli erőszakra
Vahit Tuna grafikus Isztambul belvárosában különleges kültéri alkotással hívja fel a figyelmet a családon belüli erőszak problémájára.
A családon belüli erőszak több millió nőt érint világszerte. Vahit Tuna, egy török grafikus művész annyira szívszorítónak és fontosnak találta ezt a témát, hogy egy különös hangulatú, hatalmas kültéri installációt készített az áldozatok emlékére.
Figyelemfelkeltő alkotás Isztambul belvárosában
Isztambul belvárosában egy ház falán 440 pár fekete női cipő látható. A fekete a gyász színe, a 440-es szám pedig arra utal, hogy Törökországban az elmúlt évben ennyi nő esett áldozatul a családon belüli erőszaknak.
440 fekete női cipő egy ház falán
Számtalan történetet hallani a családon belüli erőszakról, amely a statisztikák szerint a nők mintegy 40%-át érinti világszerte.
Vahit Tuna a török nők számára készítette ezt az emlékművet, amely egyfajta „gyászfal” Isztambul belvárosában, hogy megemlékezzenek az áldozatokról.
„Olyan különleges emlékművet szerettem volna létrehozni, amely felhívja a figyelmet hazánkban erre a problémára, és senki nem tudja figyelmen kívül hagyni” – mondta a művész.
A cipő kihelyezése egy régi török hagyomány – a gyász jelképe
Az isztambuli művészt a figyelemfelkeltő installáció megalkotására az inspirálta, hogy egyre több ezzel a problémával kapcsolatos üzenetet látott a közösségi médiában.
„Ezek a történetek azonban nagyon gyorsan eltűnnek az internetről, és csak az adott pillanatban hatnak. Úgy éreztem, hogy szükség van egy figyelemfelkeltő alkotásra, amely a nyilvánosság szélesebb körét éri el, és hosszú ideig nem tűnik el, így nem maradhat észrevétlen” – nyilatkozta Tuna.
Tuna azért választotta installációjához a cipőket, mert Törökország bizonyos területein még ma is élő hagyomány, hogy a család kiteszi az elhunyt cipőjét a gyász jelképeként.
A cipőkkel teli fal valóban figyelem felkeltő …és, hogy tud-e változást hozni egy különleges művészeti alkotás az emberek szívében? Talán igen…
Fazakas Virág
Kapcsolódó cikkek
« Magyar kutya lett a romkutatás világbajnoka – a Mentőkutya Világbajnokságon Magyar találmány zöldbeton – újrahasznosított hulladékból készül »