Robotok gyógyítják a sérült korallokat – elkezdődött a Nagy-korallzátony megmentése
Víz alatti robotok milliónyi korall lárvát szállítanak a Nagy-korallzátony kifehéredett területeire, hogy újjáéledhessen a haldokló ökoszisztéma.
A tengerek és óceánok szennyezése, valamint az emelkedő vízhőmérséklet hatalmas károkat okozott az elmúlt évek során a korallzátonyok érzékeny ökoszisztémájában.
„A világ korallzátonyainak 60 %-a súlyosan sérült állapotban van. 2016 óta a Nagy-korallzátonynak több, mint a fele elpusztult. Az északi része mára szinte teljesen kifehéredett, kevés reményt hagyva a regenerációra” – mondja dr. Peter Harrison tengerbiológus.
Az ökoszisztéma helyreállítása nagyon sürgető probléma
A meleg áramlatok elpusztítják a zátonyokon élő algákat, melyek nélkül a korallok tápanyag nélkül maradnak, és elkezdődik a korallfehéredés. Az élettel teli, színes korallvilág fokozatosan egy kietlen víz alatti tájjá változik…
Dr. Matthew Dunbabin, az Institute for Future Environments professzora, speciális víz alatti robotot-technológiát fejlesztette ki a korallzátonyok ökoszisztémájának helyreállítására.
A QUT LarvalBot zátonyvédő robot feladata, hogy milliónyi korall lárvát telepítsen a Nagy-korallzátony sérült, kifehéredett területeire.
Korall lárvákat szállító robotflotta
„A korallok egy évben mindössze egyszer, általában november tájékán szaporodnak tömegesen” – mondja dr. Peter Harrison tengerbiológus, a kutatási projekt vezetője.
„A korallok szaporodása egy csodálatos vízalatti jelenség, amikor az összes sperma és petesejt a vízfelszínén úszik, és itt történik meg a megtermékenyítés. Ilyenkor milliárdnyi új korall születik.”
„Ezekben a napokban megpróbáljuk robotokkal felkutatni, és begyűjteni a korall lárvákat, majd a korall IVF technológiával maximalizáljuk a termékenységet, hogy minél több korall születhessen” – mondta dr. Harrison Peter, a korall IVF technológia úttörője.
Úszó „korall-óvodák a tengeren” – lebegő medencékben
„A korall lárvákat tömeges mennyiségben tenyésztjük felfújható, lebegő medencékben, úgy nevezett korall-óvodákban. Majd néhány nap elteltével, amikor már eléggé kifejlődtek, a LarvarBot robot kiszálltja a „korall bébiket” a sérült zátonyterületekre” – mondta dr. Harrisorn.
„Néhány héttel ezelőtt – a november korallvirágzást követően -, több millió korall lárvát juttatunk el a robotok segítségével a sérült korallzátonyok területeire.”
„Fontos azonban, hogy mindenki megértse, a korall újratelepítés önmagában nem képes megmenteni ezeket a gyönyörű komplex zátonyökoszisztémákat. Sürgősen lépni kell az éghajlatváltozás ellen a túlélés biztosítása érdekében.”
Fazakas Virág (Forrás: BBC, scu.edu.au)
A Nagy-korallzátony a Föld bolygó éke – ékszerként csillog az űrből (NASA fotók)
Kapcsolódó cikkek
« Csináld magad karácsonyfa alakú szalvéta – kreatív asztaldísz (videó) 2 millió fát ültetett a világhírű brazil fotós és felesége – egy kiirtott esőerdő területén »