Hamarosan IQ szerint választhatnak embriót a lombikos szülők?
Az új DNS-teszt soha eddig nem látott választási lehetőséget kínálhat a meddő párok számára. A szülők kiválaszthatják a legéletképesebb embriót.
Közeleg az idő, amikor a szülők egészségi paraméterek, magasság vagy akár IQ alapján választhatnak majd embriót. A technológia – melynek elsődleges célja a betegségek kiszűrése – már adott, az etikai kérdések azonban még tisztázatlanok…
A szülők kiválaszthatják a legéletképesebb embriót
Nathan Treff IVF specialista – a Genomic Predictor egyik alapítója – jelenleg olyan számítógépes modellek kifejlesztésén dolgozik, melyek DNS-tesztek segítségével előre meg tudják jósolni, hogy az IVF embriók közül melyiknél fog nagy valószínűséggel kialakulni az 1-es típusú cukorbetegség – mellyel ő maga is küzd – vagy egyéb komplex betegségek.
A szülőknek ezáltal lehetősége nyílik arra, hogy a beültetéshez ki tudják választani a legéletképesebb embriót.
Az új DNS-teszt célja a betegségek kiszűrése – de ennél jóval többet „tud”
A lombikos IVF klinikák már jelenleg is végeznek DNS-teszteket, hogy kiszűrjék az olyan ritka betegségeket. Ezek az úgy nevezett preimplementációs tesztek azonban sokkal jobb eredményeket produkálhatnának az új DNS-teszt alkalmazásával, mely lehetővé teszi az embrió genomjának mélyebb megismerését, ezáltal szélesebb körű előrejelzéseket lehet adni a születendő gyermekről.
Az új DNS-elemző módszer erre adna lehetőséget, mert pontosabban felismeri azokat a DNS-mintákat, melyek előrevetíthetik egy-egy betegség kockázatát.
Az új technológiának azonban van egy ellentmondásos oldala is, hiszen ez a módszer elvileg az IVF-embrió egyéb paramétereinek – például magasság, bőrszín, testsúly, és akár az IQ – meghatározására is alkalmazható.
Visszaélésekre adhat okot…
Az embriók genomikus dossziéja olyan érzékeny információkat tartalmaznak, amelyek a kiválasztás során visszaélésre adhatnak okot, hiszen az egyéb paraméterek ismerete a szülőket is befolyásolhatja, sőt, akár kutatók vagy cégek is „lecsaphatnak” a legintelligensebb embriókra.
A Genomic Predictor alapítói azt nyilatkozták, hogy a genetikai előrejelzéseket kizárólag betegségek kiszűrésére alkalmaznák, vagyis olyan embriók szelektálására, amelyekről azt feltételezik, hogy súlyos egészségügyi problémákkal küzdő emberekké válnának.
„A programot etikailag le kell védeni. Csak a negatív kórképeket tárjuk fel. Nem fogunk olyan jelentéseket adni az embriókról, hogy ez a gyerek élsportoló lesz, és az NBA-ban fog játszani” – tette hozzá.
Etikai aggályok – hol a határ?
Nehéz kérdés meghúzni a határt, hogy mi számít etikusnak, és mi nem az embriók genetikai teszteléseinél.
A Genomic Prediction alapítói szerint az olyan, késő időskorban kifejlődő betegségek, mint az Alzheimer-kór tesztelése „etikailag indokolható”, és elvileg hozzátartozna a szülők reprodukciós szabadságához.
„Az embrió magas IQ-jának felmérésére történő tesztelésről – a mi a módszer egyik legkényesebb pontja lehet – egyelőre korai beszélni, és etikussága is megkérdőjelezhető.”
Hsu szerint a milliárdosok és a Szilícium-völgy az elsők között lennének, akik az IQ alapú embriókiválasztási technológiát alkalmaznák – pusztán üzleti érdekek miatt.
„Mi azonban, ahogy már többször is hangsúlyoztuk – ezt nem fogjuk megtenni. Az embriók IQ alapján való kiválasztása épp olyan kényes terület, mint a nukleáris fegyverek, vagy a génszerkesztés. Lesznek még viták arról, hogy mi számít törvényesnek, és mi nem. Az országok ezt maguk dönthetik majd el – nyilatkozta Hsu, a Genomic Predictor társalapítója.”
A jódhiány lelassult gondolkodást és IQ csökkenést okozhat
Forrás: MIT Technology Review
Kapcsolódó cikkek
« Lebegő szauna és gyógyfürdő Svédországban – a sarki fény és az éjféli nap is látható Ködből állítanak elő ivóvizet a marokkói sivatagban – új vízforrás lehet »