A Föld könyvtára
Különleges földbe rejtett könyvtár található egy japán kisvárosban: ez a Föld könyvtára, amely meghitt és természetközeli búvóhelye a könyvimádóknak.
A Boso-félszigeten található Kisarazu egy különleges kisváros Japánban. A mindössze 136 023 lakosú település számos szokatlan látnivalóval büszkélkedhet. Többek között itt veszi kezdetét az Aqua Line autópálya, amely a tenger alatt vezet, és itt épült meg egy érdekes, földbe rejtett könyvtár, a „Föld könyvtára”.
Rejtett könyvtár a föld alatt
A félszigeten található különös könyvtárat a Hiroshi Nakamura & NAP építész-iroda tervezte, melynek megépítéséhez egy kietlen mezőgazdasági területet alakítottak át zöldellő, buja völggyé, valamint a közeli, Anya-tó melletti természetes környezetet is helyreállították.
„Célunk az volt, hogy helyreállítsuk azt elhagyatott kisvölgyet, amely a gazdák által Anya-tónak nevezett tóhoz vezet, és úgy gondoltuk, hogy az építménynek nem a megművelt talajt kell elfoglalnia, hanem organikusan kell léteznie a talajban lévő növények és mikroorganizmusok között”.
Felülnézetből egy vízcseppet formáz…
A könyvtár épületét úgy tervezték, hogy zavartalanul illeszkedjen a helyreállított természeti tájképébe, elrejtve a föld alatt.
Az épület bejárata előtt egy vízcsepp formájú udvar lett kialakítva, az itt húzódó ösvényen keresztül juthatunk el a föld alatti könyvesházba. A földben rejtőző, zöldtetős épületből felülnézetből mindössze ennyi látható…
Méhsejtszerű könyvespolcrendszer
Maga az épület egy gúla alakú építmény, melynek kupolát formázó födémtetejét teljes egészében a döngölt földtámfal támasztja alá. A padló, a falak és a mennyezet mind földből lettek kialakítva, tetejét pedig ültetett gyep borítja.
A központi olvasóterem igazán érdekes látványt nyújt, ahogy a könyvek méhsejtszerű elrendezésben terítik be a falakat, a padlótól egészen a plafonig. A „könyvespolc-fal” néhány ajtót is tartalmaz, melyeken keresztül további kisebb szobába lehet eljutni.
Kis olvasó „zugok” a könyvespolcok között
A csepp alakú udvarról nyíló hall ívelt elrendezésű polcaiban kisebb, lépcsős olvasófülkék lettek kialakítva a könyvek között, ahol a japán gyerekek előszeretettel olvasnak törökülésben.
A belső mennyezeti magasságokat a talaj lejtése határozza meg, így vannak olyan alacsony belmagasságú, rejtett helyiségek is, amelyekbe csak gyerekek léphetnek be. A legmélyebb részen pedig van egy külön terem a történetmeséléshez, ez a történetmesélés csarnoka.
A tetőn lévő elhúzható nyílás természetes fényt, szellőzést és megfelelő légáramlást biztosít a kis föld alatt megbújó könyvtárnak.
Kapcsolódó cikkek
« Megkezdte működését Bécs első zöldhidrogén-üzeme Miniarborétum pompázik a Zengő lábánál »