Gondoskodó állatok és tündéri állatkölykök
Az állatvilágban néhány faj esetében rendkívül fejlett az utógondozás. A madarak és az emlősök szülői magatartása a leglátványosabb és legkifinomultabb.
A magasabb rendű gerincesek körében különösen elterjedt jelenség az ivadékgondozás. Ezeknek az állatoknak általában kevés utóduk van. Az utódoknak élelmet hord a szülő, és gondozza is őket.
A madarak rendkívül gondoskodó szülők
Ez a szülői magatartás általában az emlősökre és a madárfajokra jellemző.
Léteznek szülőpárcsaládok
Léteznek úgy nevezett szülőpárcsaládok, ahol mindkét szülő azonos mértékben vesz részt a fiatalok gondozásában. A szülők és az utódok között is erős kötődés van egymás iránt. Ilyen családban élnek például a hattyúk, galambok és a balkáni gerlék.
Akár több évig is gondozzák a kicsiket
Azok az állatok, akik életük során kevés utódot hoznak a világra, általában megfigyelhető, hogy több figyelmet fordítanak a kicsinyeikre, és akár több évig is gondozzák őket. Az oroszlánkölykök akár 18 hónapon keresztül is szophatnak, de általában 8 hét után leválasztja őket az anyjuk. Az apa-anya családforma esetében a hím és nőstény között munkamegosztás alakul ki. Ilyen családban élnek a sasok és ölyvek. Náluk csak a tojó és a fiókák közt alakul ki kötődés, a hímnek csak a fészek őrzésében és a táplálék szállításában van szerepe.
A testükön hordozzák őket
Egyes állatok testükön magukkal hordozzák az utódokat, például az erszényesek, a denevérek és a majmok. Ezeknél a fajoknál megfigyelhető a gyakori az összebújás, a közös szunyókálás, sok testi kontaktus.
A gondoskodó szülők tanítják is utódaikat. A ragadozó emlősök segítenek elsajátítani kölykeiknek a zsákmányszerzés legfontosabb fortélyait. A madarak pedig segítik fiókáik szárnyra kapását.
Óvják, védik, féltik a kicsiket
A fiatal emlősállatok, különösen a ragadozók életében nagyon fontos szerepe van a játéknak is. A játék során sajátítják el többek között a távolság pontos felmérését, a zsákmányszerzés alapvető mozdulatait, a csoportban történő vadászat módját. A játékban sokszor a felnőtt állatok is aktívan részt vesznek.
Tihanyi Petra
Kapcsolódó cikkek
« 3D-s hajó vízsugarakból az Amszterdami Fény Fesztiválon Ritka természeti jelenség a Balatonnál »