7 étel, amely gyógyítja a gyomorfekélyt

márc 29 • LifeStyle • Impress Magazin

A gyomorfekély kialakulásának több oka is lehet: a túlzott stresszhatások, a helytelen táplálkozás, aszpirin, valamint a Helicobacter pylori baktérium megjelenése az emésztőrendszerben.

A fejlett országokban a lakosság jelentős hányada, szinte minden tizedik ember szenved gyomor- vagy nyombélfekélyben. A nyombélfekély – ami a vékonybeleket érinti – négyszer annyi férfit súlyt, mint nőt, és ötször gyakrabban fordul elő, mint a gyomorfekély.

Mindkét fekélybetegség kialakulása azután következik be, hogy károsodik a gyomor és a vékonybél falát védő nyálkaréteg.  

A gyomor- és nyombélfekély tünetei

A gyomorfekély hasi fájdalommal járó betegség. A tünetek többnyire étkezés után 45-50 perccel súlyosbodnak, de a gyomorszájtájéki fájdalom éjszaka is jelentkezhet.

A fájdalom tipikus esetben maró, égető, görcsös, vagy sajgó, esetleg gyomorégésként érzékelhető.

Kialakulásának okai

A fekélybetegségek kialakulásában több tényező is közre játszhat. A helytelen étkezés, a túlzott stresszhatások, bizonyos gyógyszerek – például az aszpirin -, valamint a Helicobacter pylori baktérium megjelenése az emésztőrendszerben.

A kutatások során kiderült, hogy a gyomorfekélyes betegek 70 százalékánál, a nyombélfekélyes betegek 90 százalékánál van jelen a H. pylori baktérium. A gyógyuláshoz éppen ezért elengedhetetetlen a H. pylori baktériumfertőzés megszüntetése, majd a bélfalak védelme és regenerálása.

Kerülendő ételek – irritálják a bélnyálkahártyát

A fekélybetegeknek a legelőnyösebb, ha naponta többször esznek keveset. Kerülni kell a tejtermékeket, a magas cukortartalmú ételeket, hüvelyeseket, olajos magokat, az erős fűszereket, olajban sült ételeket, húst, kávét, mert ezek irritálják a bélnyálkahártyát.

A nyers zöldségeket is érdemes kerülni vagy csökkenteni, a párolva vagy főze könnyebben emészthetők.

A gyógyító ételek szuperlistája

Megfelelő étrenddel 3-5 hét alatt gyógyítható a gyomorfekély, és a Helicobakter pylorifertőzés. Ehhez gyulladáscsökkentő, baktériumölő, valamint bélflórahelyreállító prebiotikumok fogyasztása szükséges.

Méz

Mivel a méz antibakteriális hatású, kórházak és klinikák néha alkalmazzák égésekre és más nyílt sebekre. Ugyanazon oknál fogva, amiért a bőrfekélyt gyógyítja, segíthet gyomorfekély, valamint a H. pylori fertőzés gyógyításában is.

Új-zélandi kutatók felfedezték, hogy a méz megakadályozta a H. pylory baktériumok szaporodását, és sikeresen elpusztítja a baktériumot az egész emésztőrendszerében.

Mivel a H. pylori lassan szaporodik, érdemes fenntartani a mézes kúrát azután is, hogy a fekély tünetei már elmúltak. Reggel éhgyomorra, valamint vacsora után érdemes egy kiskanálnyi mézet fogyasztani.

A különféle mézfajták gyógyhatásai

Zöldségleves

A zöldségleves az egyik legjobb gyógymód a gyomorfekély ellen. A sárgarépában lévő béta-karotin védi a gyomor és a vékonybél nyálkahártyáját, ezzel segítve a gyógyulást. A burgonya a népi gyógyászatból ismert fekélyek elleni gyógymód, a vöröshagyma pedig igazi csodaszer. Antibakteriális hatású, mindemellett fertőtlenítő, valamint antioxidánsban is igen gazdag.

Főzzük meg jól a zöldségeket, amíg a hagyma is teljesen megpuhul. Són kívül más ízesítő nem is kell bele. Ha egy nagy fej vöröshagymát teszünk a levesbe (ezt nem kell elfogyasztani) akkor nagyon finom zöldséglevet kapunk, amit akár külön italként is fogyaszthatunk.

Banán

A banán nyugtatja a gyulladt, irritált nyálkahártyát, és antibakteriális hatású. A banán prebiotikumokat is tartalmaz, melyek segítik, támogatják a bélben a probiotikumok szaporodását, így közrejátszanak a bélflóra helyreállításában.

Fontos prebiotikum források: csicsóka, hagyma, banán, fokhagyma, zabpehely.

Zab

A zab gyulladásgátló anyagokat tartalmaz, védi a patkóbél felszínét és nyugtatja a gyomrot beleket. A zab ezen kívül regenerálja az idegeket is, t Természetes lugosító hatásánál fogva pedig képes a szervezet savasodását lekötni, megszüntetni.

A mézzel ízesített reggeli zabkása tökéletes fekély elleni gyógymód, de csinálhatunk akár zabpalacsintát is zablisztből. Tej helyett viszont vizet használjunk, mert a tej irritálja a bélnyálkahártyát. A palacsinta ízén ez nem változtat semmit, ugyanolyan finom lesz.

Főtt brokkoli

A brokkoli, a kelbimbó, a karfiol és a fodros kel szulforafánt tartalmaz. Ez a vegyület szintén képes kiirtania H. pylorit.

Egy vizsgálatban olyan betegek, akiknél kimutatták a H. pylori baktériumot, egy hétig naponta kétszer elfogyasztottak fél csésze brokkolicsírát. A kísérlet után 78 százalékuknál negatív lett a baktériumteszt.

Nincs még pontos ajánlás arra vonatkozóan, hogy mennyi brokkoli elfogyasztásával kezelhető a gyomorfekély, a lényeg, hogy minden nap fogyasszunk belőle.

Káposztalé

A glutamin nevű aminosavnak köszönheti a káposzta fekéllyel szembeni hatékonyságát. A glutamin hatására a gyomor nyálkahártyájának javul a vérellátása, vagyis nem pusztán segít a fekély megelőzésében, hanem a már kialakult sebek gyógyulását is felgyorsítja.

Több kisebb adagra elosztva fogyasszunk friss káposztalét, ami házilag is elkészíthető, de bioboltban is beszerezhető. (Ha a káposztalé puffadást okoz, akkor hagyjuk abba a fogyasztását, és válasszunk a többi gyógyító étel közül.)

Megjelent a gluténérzékenység új fajtája – életmódbeli tényezők okozzák

Kapcsolódó cikkek

Megjegyzés írás zárolva!

« »