Fűtés nélküli irodaházak épülnek Bécsben
Az innovatív és környezetbarát irodaházakban fűtés nélkül is 22 fok lesz egy természetes hőtároló módszernek köszönhetően.
Nem lesz fűtés abban az irodaházban, amelynek a napokban tették le az alapkövét Bécs új városrészében, aspern Seestadtban.
Az emberek és a világítás által leadott hővel fűtik
Az épület szellőzéséhez a termeszvárak adták az ötletet, a fűtéshez az emberek és a világítás által leadott hőt használják majd. A fejlesztők szerint az épületben 22-26 fok között lesz a hőmérséklet.
A fűtőtestek maguk az emberek lesznek, minden emberi test ugyanis 80-90 Watt hőt ad le a környezetének. De ugyanígy eltárolják majd a téglafalakba például a lámpák által leadott hőt is.
A hagyományos építőanyagoknak és modern technológiának köszönhetően az épületben így fűtés nélkül is folyamatosan minimum 22 fok lesz és mindig friss levegő lesz a helyiségekben.
Hőtároló falak
Nyolcvan centi vastag téglafalak, háromrétegű fa ablakok, modern szenzortechnológia – ezek a fő jellemzői annak a legújabb irodaháznak, amely 7.000 négyzetméteren, Robin néven valósul meg az osztrák fővárosban. A három tömbből álló épületegyüttesben háromszáz munkahely lesz majd. Különlegessége, hogy se az épület fűtése, se a hűtése nem jár majd szén-dioxid-kibocsátással.
Erwin Soravia, az ingatlanfejlesztő konszern vezetője az osztrák közmédiának, az ORF-nek elmondta, hogy a termeszvárak szolgáltatták az ötletet az épület szellőzésének megtervezésekor.
A klíma egy energia-önellátó rendszer lesz
Az épület klimatizálását pedig – a nyolcvan centi vastag falakon túl – energia-önellátó hűtési rendszer biztosítja majd.
Mivel az épület hűtésére-fűtésére nem kell költeni, az üzemeltetésnél pedig a hardver helyett a szoftverre helyezik a hangsúlyt, az épület rezsiköltsége – a teljes élettartama alatt – 30 százalékkal alacsonyabb, mint a hagyományos irodaházaké. Az innovatív épületkomplexum várhatóan 2024-ben készül el.
Kapcsolódó cikkek
« Apró oázis Peru déli részén – vize gyógyító hatású Az anasazi indiánok titkos rejtekhelye »