A világ első napelemes sótalanító vízfarmja – megoldás lehet a globális vízproblémára
A világ első napelemes sótalanító rendszere naponta 35 000 ember számára biztosít ivóvizet Kenyában, egy szárazsággal súlytott térségben.
A nyugati társadalmakban szinte elképzelhetetlennek tűnik – és sokan bele sem gondolnak abba – hogy a Föld bizonyos területein hányan nem jutnak tiszta ivóvízhez.
A Földön 2,2 milliárd ember nem jut tiszta ivóvízhez
Afrika szegényebb országaiban szinte mindennapos probléma a vízhiány. Kenyában a lakosság nagyjából egyharmada nem jut tiszta ivóvízhez. A vízhiány globális környezeti probléma, és mindez egy olyan bolygón, amelynek a 71 %-át víz borítja.
A napelemes sótalanító vízfarmok (Solar Water Farm) telepítése megoldást nyújthat a globális vízproblémára.
A Give Power nevű civil szervezet Kenyában telepítette az első olyan napelemes sótalanító vízfarmot, amely ivóvízzé tudja alakítani az óceánok és tengerek sós vizét.
Ivóvízzé alakítja a sós tengervizet
A kis halászfaluban, Kiungában a napelemes vízfarm jelentősen javította az ott élők életminőségét. A technológia annyira sikeres, hogy a Föld más országaiban is hamarosan telepíteni fognak ehhez hasonló sótalanító rendszereket.
A tervek szerint a következő Kolumbiában és Haitin fogják beüzemelni, ahol még kritikusabb a helyzet.
Naponta 35 000 ember számára biztosít tiszta ivóvizet
A tengervíz sótalanítása, ihatóvá tétele nagyon drága és energiaigényes művelet. A napenergia felhasználásával azonban áthidalható ez a probléma, ezért a napelemes vízfarmok hosszú távú megoldás jelenthetnek a globális vízhiány megfékezésére.
A napelemes vízfarm solar panelei megtermelnek annyi áramot, ami elegendő a két vízszivattyú folyamatos működéséhez. A rendszer így naponta 35 000 ember számára biztosít ivóvizet.
A napelemes vízfarm telepítése előtt, az embereknek naponta egy órát kellett utazniuk, hogy a családjuk számára ivóvizet biztosítsanak. A legtöbben koszos, sós vízben fürödtek és mostak.
„A napelemes vízfarmok nemcsak tiszta ivóvizet biztosítanak az emberek számára, hanem a betegségek visszaszorításában is jelentős szerepet játszanak. A korábban használt szennyezett víz ugyanis gyakran fertőzéseket okozott. Hatalmas lépés ez az emberiség számára” – mondta Hayes Barnard, a Give Power elnöke.
Fazakas Virág
Ködből állítanak elő ivóvizet a marokkói sivatagban – új vízforrás lehet
Kapcsolódó cikkek
« Mediterrán karfiol „steak” – Marinara szósszal Zserbó golyók 10 perc alatt sütés nélkül – könnyen, gyorsan, egyszerűen »