A világ legnagyobb buddhista temploma Borobudur egy 8 szintes piramis
A Jáva szigetén található Borobudur a világ legnagyobb buddhista temploma, melyet a falakba karcolt tanítások miatt a buddhizmus kőbe zárt enciklopédiájaként emlegetnek.
Egy 3D-s mandala az őserdőben
Az építmény maga egy különleges geometriai alakzat, mely formavilágát tekintve és felépítésében a buddhista tanok szimbolikus formáit jeleníti meg. Felülnézetből a világmindenség jelképét, egy háromdimenziós mandala képét adja, mely egyben az Ég és a Föld szimbolikus összekapcsolása.
A teraszos építmény alsó része négyszögletű, lépcsőzetes piramis, erre épült három kör alakú terasz. A legfelső terasz közepén pedig egy 15 méteres óriási háromszög alakú sztúpa áll. Az öt négyszögű terasz a földi, az anyagi világot szimbolizálja, a három kör alakú terasz a szellemi világot, a tetején lévő háromszög alakú sztúpa, pedig a megvilágosodás szimbóluma.
Buddhista tanok a falakon
Borobudur falain ezernyi vulkáni andezittömb-alak látható. A két legalsó szint az ember mindennapos küzdelmét, jó és rossz cselekedeteit ábrázolja, a hétköznapi élet jeleneteit mutatja be: földművelést, családi életet, viharban felboruló hajókat, táncosokat, majmokat, háborúk eseményeit.
A középsőn láthatók Buddha életének jelenetei, elsőként megvilágosodása a szent fügefa alatt. A következő két szinten pedig a buddhista tanítások filozófiai témái vannak kifaragva.
Több mint 500 Buddha szobor
A három kör alakú terasz már a szellemi világot szimbolizálja, melyeket óriási harang alakú sztúpák szegélyeznek. A sztúpák mindegyike egy életnagyságú Buddha szobrot rejt. A mosolygó kőbuddhák már a lelki békét reprezentálják.
A szentély tetején, pedig egy hatalmas, 15 m átmérőjű sztúpa helyezkedik el, amely a buddhizmus legfőbb céljának, a Nirvánának, azaz a felszabadított szellem elérésének a jelképe. Ez a sztúpa jelenleg üres, bár régen állítólag egy arany Buddha ült itt. A templom teraszain tett öt kilométeres út a buddhista művészet páratlan példatára, és egyben a beavatás útja.
Borobudurt Kr. u. 800 körül a Shailendra-dinasztia építtette, és több mint 75 évig épült. Kétszáz évvel később a templomrendszert elhagyták, a dzsungel martaléka lett. A napóleoni háborúk idején Jávát angol gyarmatosítók hódították meg, egy katonatiszt találta meg Borobudurt. Az elburjánzott növényzetet és a fákat lefejtették a kövekről, majd 1907-ben hozzákezdtek a helyreállításához. További restaurálására 1970 és 1980 között került sor az UNESCO támogatásával.
Fazakas Virág
Kapcsolódó cikkek
« Zéró energiafogyasztású ökoház a föld alatt A fiatalok stressztűrő képessége egyre alacsonyabb »