Egy ősi civilizáció nyomai – gyönyörű faragott sziklatömbök elszórtan a sivatagban
A Madáin Szálih metropolisz területén található több mint száz, gyönyörűen kifaragott sziklasír egy ősi civilizáció emlékét őrzi a homoksivatagban.
Madáin Szálih városa Szaúd-Arábia legjelentősebb, iszlám-kor előtti kulturális emlékeinek számítanak. Hatalmas faragott sziklatömbök, félbehagyott és befejezetlen emlékművek, és több mint 100 monumentális sír található elszórva a kopár sivatag mélyén…
Fejlett civilizáció letűnt nyomai..
Szaúd-Arábia északnyugati részén levő Madáin Szálih városa az ókorban a nabateusok és szamúdok által lakott kalmár-metropolisz volt az i. e. 1. és az i. sz. 1. századokban.
A térség a száznál több sziklába vájt monumentális sírépítményéről híres. A Világörökség részét képező Madáin Szálih metropolisz egy rendkívül fejlett ókori civilizáció hátrahagyott emléke, Szaúd-Arábia északnyugati részén az al-Ulai oázis közelében.
A Madáin Szálih metropolisz a nabateusok második legfontosabb központjaként ismert Petra városa után.
Hatalmas faragott sziklatömbök, félbehagyott és befejezetlen emlékművek
Az ókori Arábiában élt nabateus törzs az i. e. 6. században a sivatagos területek felé vándorolt. Majd jellegzetes, vándorló nomád életformájával felhagyva, magasan fejlett, vegyes etnikai összetételű civilizációt hozott létre.
A Negev-sivatagban történt letelepedésüket követően itt jellegzetes, a sivatagi viszonyokhoz jól igazodó mezőgazdálkodást alakítottak ki. Megragadva a sivatag által nyújtott feltételeket, luxuskörülményeket alakított ki ezen a helyen.
Egyedülálló kultúra
A nabateusok kultúrája nemcsak abban a tekintetben volt egyedülálló, hogy egy évezreden keresztül sikerült fennmaradnia a mostoha sivatagi körülmények között. Abban is rendkívüli, hogy képes volt különböző idegen kultúrák hatását befogadni és egyidejűleg integrálni is, anélkül, hogy identitásukat és kulturális különállásukat feladni kényszerültek volna.
Fejlett vízgazdálkodás a sivatagban
A nabateus civilizáció egyik legsajátosabb vonása az, hogy képes volt kihasználni és saját előnyére fordítani a sivatagi körülmények nyújtotta rendkívül kedvezőtlen életfeltételeket. Fejlett vízgazdálkodásuk és a természet erőinek kiaknázása egészen kivételes mérnöki képességekre vallott.
Igyekeztek elkerülni a katonai konfliktusokat
A nabateusok – délről északra irányuló lassú vándorlásuk során – hozták létre a sivatagi kereskedelmi útvonalakat a tengeri kereskedelem kiküszöbölésére. Ezt egészen az iszlám terjeszkedésének előretöréséig meg is tartották. Igyekeztek elkerülni a katonai konfliktusokat, és bár rendelkeztek saját hadsereggel, a katonákat soha nem használták hódító törekvések megvalósítására.
Az ősi városrész még homok alatt van
Maga a település középen van, sok nagyméretű sziklával körülvéve. A 10 km² nagyságú területen mintegy 80, többnyire jó állapotban tartott sziklába vájt temetkezési létesítmény megjelenése különleges látványt nyújt. Elsősorban azok homlokzatainak kialakítása révén.
Az ősi város területének középső része azonban még jelenleg is legnagyobb részt a sivatagi homoktakaró alatt van.
Fazakas Virág
Petra a sziklába vájt város – rejtekhely a sivatag mélyén
Kapcsolódó cikkek
« A gomba D-vitamin tartalmát az ötszörösére lehet növelni egy egyszerű módszerrel Birkenstock flip-flopok – a tökéletes választás nyárra »