Esőből áram? A legújabb napelemek már az esőt is árammá alakítják
A napelemes technológiának sajnos vannak korlátai, mégpedig az időjárás. Az új találmány azonban már az esőt is árammá tudja alakítani.
A napelemek időjárástól és napszaktól függő ingadozó hatékonyságát már többféle módon próbálták megoldani. Vannak mozgó napelemek, forgó házak, melyek követik a nap útját, ha azonban beborul és elered az eső, akkor sajnos szünetel az áramtermelés. Ezt a problémát még senkinek nem sikerült áthidalni. Legalábbis eddig…
A grafén felfedezése – fizikai Nobel-díj
A kínai kutatók már jó ideje dolgoznak azon, hogy olyan napelemet fejlesszenek ki, melyek borús és esős időben is ugyanolyan hatékonyan termelik az áramot, mint szikrázó napsütésben. A Yunnan Normal University kínai tudósai nemrég felfedezték, hogy a grafén a megoldás, mely az esőt is át tudja tiszta energiává alakítani.
A grafén egy nanotechnológiai anyag, mely tulajdonképpen egy egyetlen atom vastagságú grafitréteg. Andre Geim és Konsztantyin Szergejevics Novoszjolov fedezte fel a manchesteri egyetemen, találmányukért 2010-ben fizikai Nobel-díjat kaptak. A két fizikus speciális ragasztószalag segítségével addig szedett le rétegeket egy grafittömbről, amíg sikerült arról egyetlen atomnyi réteget leválasztani. A grafén keményebb a gyémántnál, jobb elektromos vezető a réznél, és rugalmasabb a guminál, alkalmazási lehetőségeit pedig a világ minden táján kutatják.
Grafén réteggel bevont napelemek
A kínai tudósok elhelyeztek egy vékony grafén réteget a napelemek tetején, amely lehetővé teszi, hogy az esőben jelenlévő pozitív ionok kölcsönhatásba lépnek a grafén elektronjaival, ezáltal elektromos áram keletkezik.
A felfedezés nagyon izgalmas, de még nem a végső megoldás, a grafénnel bevont napelemek hatékonysága még viszonylag alacsony hatásfokú, így további kutatásokra van szükség, mielőtt piacra tudják bocsátani az első esőben és napsütésben is működő grafénes napelemeket.
Tihanyi Petra
Kapcsolódó cikkek
« A 6 legszebb görög sziget – Görögország gyöngyszemei Több ezer flamingófióka a törökországi Tuz-tó partjainál »