Egyre több természetes uszoda nyílik Európában – növények tisztítják a vizet klór helyett
Németországban már több mint 100 klórmentes, biológiai úton tisztuló öko-strand van, ahol növények tisztítják a vizet a káros vegyi anyagok helyett.
A legtöbb uszoda és strand vize tele van vegyi anyagokkal, elsősorban klórral, melyek irritálják a szemet és a bőrt, ezen kívül mérgezik és szennyezik a környező talajt és a növényeket.
Biológiai úton tisztuló úszómedence és fürdőtó
A biológiai úton tisztuló úszómedencék esetében a medence köré ültetett vagy vízben levegő növények, illetve azok homok- és kavicságya szűri meg a vizet, nincs szükség vegyszerekre. Az ilyen strandok vize semmilyen kémiai anyagot nem tartalmaz.
A biológiai úton tisztuló strandok vagy uszodák neve angolul natural swimming pool (NSP), németül Naturbad vagy Schwimmteich, hazánkban pedig a természetes fürdőtó elnevezés terjedt el.
Bár, mesterségesen kialakított fürdőhelyekről van szó, mégis olyan, mintha egy természetes tóban úsznánk. A természetes, biológiai vízszűrő rendszer alkalmazásával olyan vízminőséget lehet elérni, amely megfelel az EU-szabályoknak. A víz keringését legtöbbször vízforgató rendszer segítségével, vagy szivattyúzással oldják meg.
Németországban már 100 „öko-strand” van
Az első természetes fürdőtavat Ausztriában építették az 1980-as években. 1998-ban pedig az első fürdőtavas nyilvános strand is megnyílt Németországban, ahol ma már 100 van, és körülbelül 20 ezer egész Európában. 2013-ban Svájcban is megnyitotta kapuit a Naturbad Riehen strand, amely naponta 2000 látogató számára biztosít vegyszermentes fürdőzést.
Vegyszermentes fürdőzés
A természetes úszómedencéket úgy tervezik, hogy a természet adottságait, a természetes folyamatokat használják víztisztításra. A szűrőágy területe általában a medence 50-100 százaléka, tehát a természetes fürdőtó kialakítása átlagosan kétszer akkora alapterületet igényel, mint a vegyszeresé.
Ezekben a természetes medencékben a víz tisztítása különféle vízi növényekből kialakított szűrő-zónán való áteresztés útján történik, ami egy szerves, élő szűrőként működik.
A természetes fürdőtavak minősége és baktérium szintje megfelel az európai szabványoknak, így biztonságosan lehet bennük fürdőzni vagy úszni.
Fazakas Virág
Kapcsolódó cikkek
« Brazília természeti csodája a lagúnás sivatag – minden évben csak pár hónapig látható Nagy-Britannia először érte el az 50%-os megújuló energiahasználatot »