Tippek a különböző kőfelületek karbantartásához

szept 17 • LifeStyle • Impress Magazin

Kerámia, technikai- vagy természetes kő díszíti otthonodat? Hoztunk pár karbantartási tippet, amikkel hosszú távon élvezheted a csillogást!

Amennyiben otthonunk belső tereit kerámia, kvarc kompozit vagy természetes kőfelület díszíti, igazi luxus légkört élvezhetünk a mindennapokban – gondolj csak bele, milyen csodálatos egy olyan konyhapult, amely erezete teljesen egyedi, prémium minőségű anyaga pedig exkluzivitást sugároz.

Ezek a csodás kövek azonban mindennapi használatban vannak, így készültünk pár karbantartási tippel, hogy hosszú időn keresztül tudjanak ragyogni otthonodban!

A belső terekben alkalmazott kőfelületek nem csak luxus megjelenéssel rendelkeznek, hanem ellenállóságuknak köszönhetően az időtálló elegancia tökéletes megtestesítői. Azonban ahhoz, hogy ez a stílus hosszú távon elkísérjen bennünket, rendszeres karbantartásra van szükség!

Őrizd meg otthonod elegáns kőfelületeinek szépségét! Legyen szó kerámia, technikai- vagy természetes kőfelületről, összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet a különböző kőfelületek karbantartásához, hogy otthonod évtizedeken keresztül csilloghasson!

Kerámia, kvarc kompozit és természetes kő általános karbantartása

Bár minden anyag más ellenálló képességgel rendelkezik, vannak közös pontok. Mindhárom típusú felületnél az általános tisztítás három lépésből áll, melyekkel a mindennapi szennyeződéseket eltávolíthatod:

1. Egy semleges (6,5 – 7,4 pH) szappannal tisztítsd meg a felülete

2. Töröld át nedves törlőkendőve

3. Egy papírtörlővel szárítsd meg

Ezen kívül a tiltólista elemei között is van hasonlóság, amelyeket mindig kerülj el a felületek tisztítása során! Ilyen a mosogatószivacs dörzsi része, a fémes súroló és a hideg zsíroldó – ezek mind károsítják szeretett felületeidet!

Amennyiben nem vagy biztos abban, hogy a felületed tisztítására használhatsz-e egy kifejezett tisztítószert, érdemes felkeresni a márka honlapját vagy egy megbízható céget, ahol professzionális segítséget tudnak nyújtani számodra a kérdésben.

Ilyen például a Multistone is, ahol évtizedek óta foglalkoznak egyedi kőfelületek készítésével kerámiából, kvarc kompozitból és természetes kőből egyaránt. Magyarországon az elsők között mutatták be és munkálták meg ezeket a csodás anyagokat, így ha egy megbízható forrást keresel, akkor hozzájuk nyugodt szívvel fordulhatsz!

Kerámia tisztítása

Kerámiából rendkívül sok konyhapult készül, nem véletlenül: rendkívül stílusos és időtálló választás egyben. Tökéletes választás egy munkalap számára, melyet sokszor igénybe veszünk.

Talán a konyhapult, a munkalap az otthon egyik leginkább kitett része a szennyeződéseknek. Biztosan a konyhában találjuk magunkat minden nap, akár a reggeli gőzölgő kávé, egy ínycsiklandó ebéd, vagy akár egy esti harapnivaló elkészítése során. A vendégvárásról pedig ne is beszéljünk!

Ezen túl fürdőszobában is találkozhatunk kerámia mosdókagylóval, vagy kerámia zuhanytálcával is, illetve egyedi bútorként, különleges burkolatokként is alkalmazzák az enteriőrök tervezése során.

A mindennapi szennyeződéseket általában el tudod távolítani az általános tisztítás (semleges szappan) segítségével, azonban a makacsabb foltok érdemes lehet egy erősebb tisztítószert alkalmazni.

Használhatsz enyhén savas és lúgos tisztítószereket, vízkőoldót vagy ecetes tisztítót is, azonban kerüld a tömény sósavat, a marószódát és a hidrogén-fluoridot vagy származékait tartalmazó szereket.

A foltokat igyekezz a lehető leghamarabb eltávolítani, hogy még véletlenül se okozzon kárt a felületben!

Különösen figyelj arra, hogy a vékonyított anyagok és az anyagba mart csepegtetőtálca nem bírja hőt!

Kvarc kompozit, technikai kő tisztítása

A kvarc kompozit, avagy technikai kő ellenállóságának és porózusmentességének köszönhetően egy rendkívül sokoldalú anyag. Konyhában, fürdőszobában és más helyiségekben is szívesen alkalmazzák a belső terek kialakítása során.

A mindennapi szennyeződések ellen az általános tisztítás három lépését érdemes követni, azonban előfordulhat, hogy makacsabb foltok is kerülnek a felületre.

Használhatsz univerzális tisztítószereket, vízkőoldót és ecetes tisztítót is. Ne használj azonban tömény fehérítőt vagy fertőtlenítőszert!

A kvarc kompozit az összetételéből adódóan nem hőálló, csak hősokk álló.

A hősokk állóság azt jelenti, hogy egy nagyon rövid ideig (kb. 30 mp) ellenáll a hőnek, azonban amennyiben hosszabb ideig hagyunk egy forró edényt a felületen, károsodhat. Ezért elővigyázatosságból mindig használj alátétet!

Természetes kő tisztítása

Egy természetes kő a Föld történetét meséli el mintázatai és színei játékával. Lenyűgöző megjelenése miatt szívesen alkalmazzák az otthonokban, azonban a szépség és a természetközeliség egy minimális “árral” rendelkezik: a karbantartása nehezebb, mint a kerámia vagy kvarc kompozit társainak.

A tisztítás nagymértékben függ a kő fajtájától: egy gránit pult ellenállóbb, mint egy márvány pult. Ez a kövek keménységétől függ, amelyet a Mohs-féle skálán mérünk. A gyémánt a legkeményebb (10 pont), ehhez képest a gránit kevésbé kemény (6-7 pont), míg a márvány és a mészkő egészen puhának (3-4 pont) mondható.

A tisztítószerek használatát pedig ehhez az ellenállósághoz, keménységhez kell igazítani. Egy gránit, vagy egy speciálisan kezelt kőfelület (amilyen a Sensa is) jobban ellenáll a foltoknak, egy márvány vagy mészkő esetében a lehető leghamarabb el kell távolítani a foltokat, hogy ne okozzon maradandó károsodást.

Ne használj fehérítőt, savas (Domestos, Hypo), vagy egyéb agresszív tisztítószereket, illetve a mosogatószivacs dörzsis részét vagy fémes súrolókat!

Mielőtt bármilyen, a semleges szappantól eltérő tisztítószert használsz, nézz utána az anyag ellenállóságának, hogy ne okozz kárt a természetes kő felületében.

Szerencsére a természetes kövek élettartamát, ellenállóságát lehet növelni, amennyiben megfelelően karbantartjuk. Javasoljuk, hogy 1-2 évente impregnáld a felületet, hogy minél hosszabb ideig élvezhesd a természet által alkotott csodát!

Hőállóságát tekintve a természetes kő hőálló, így helyezhetsz forró edényt a felületre. Ettől függetlenül még elővigyázatosságból mindig ajánljuk, hogy használj alátétet!

Kapcsolódó cikkek

Megjegyzés írás zárolva!

« »