Hogyan terelhető békés mederbe egy válás?

szept 9 • LifeStyle • Impress Magazin

Az esküvő napján mindannyian azt reméljük, hogy életre szóló paktumot kötünk a párunkkal, éppen ezért a válás minden érintett számára rendkívül megterhelő lehet. Egy ilyen érzelmi válság idején nem feltétlenül gondolkodunk tisztán és racionálisan, ezért sokszor szükségtelenül bántjuk egymást. Ez persze konfliktusokhoz, vitákhoz vezet, a legjobb megoldás azonban mindkettőnknek az, ha a válás közös megegyezéssel történik. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a feszültséget minimalizáljuk és sikeresen tereljük a szétválásunkat békés mederbe: lássuk, hogyan lehetséges ez.

Kommunikáljunk

Ha van valami, ami abszolút elengedhetetlen feltétele a konfliktusok békés úton történő rendezésének, az a hatékony kommunikáció. Amikor a házasságunk, melyet örökre szólónak gondoltunk szétesik, nagyon könnyű figyelmen kívül hagyni vagy szándékosan bántani a másikat. Fontos tudni azonban, hogy egy okos replika a lelkünknek csak ideiglenes gyógyír, ez a hozzáállás azonban hosszú távon sokkal többet árt, mint használ.

A válás során rengeteg fontos kérdést kell tisztázni a lakáshasználattól kezdve a közös vagyon megosztásán keresztül a gyerekek felügyeleti jogáig: az, hogy ezekben megnyugtató kompromisszumra juthassunk, sokkal jelentősebb mint az esetleges sérelmeink. Teremtsünk nyugodt körülményeket a beszélgetéshez és mondjuk el egymásnak őszintén, hogy milyen megoldást tartunk megfelelőnek. Sokszor gyorsan kiderül, hogy az elképzeléseink nem is térnek el annyira egymástól.

A beszélgetés során nem kell kizárólag a gyakorlati kérdésekre koncentrálnunk, nyugodtan elmondhatjuk egymásnak, hogy hogyan érzünk, milyen tüskék vannak bennünk, de fontos hogy mindketten empatikusan és megértően álljunk a másikhoz. Nagyon ritka az a helyzet, amikor egy kapcsolat kizárólag az egyik fél hibájából romlik meg, ezért érdemes egy kis önismeretet gyakorolni és nyitottan állni a másik által felhozott érvekhez.

Vonjunk be mediátort

Ha a közvetlen párbeszéd nehézségekbe ütközik, óriási segítséget jelenthet egy pártatlan fél bevonása a vitába. Erre a jogszabály is lehetőséget ad, hiszen a házassági bontóper megindítása előtt vagy az alatt saját elhatározásunkból, vagy a bíróság kezdeményezésére közvetítői eljárást vehetünk igénybe a vitás kérdések tisztázása érdekében. Ha itt megállapodás születik, az akár perbeli egyezségbe is foglalható, azonban nem csupán a “hivatalos” út létezik. Ha a cél az, hogy a válás közös megegyezéssel történjen, felkereshetünk egy képzett mediátort, aki empatikusan és hatékonyan képes segíteni nekünk a problémák feloldásában.

A gyerekek érdeke legyen az első

Tulajdonképpen mindegy, hogy mi vezetett a kapcsolatunk megromlásához: ez a kettőnk dolga, ha azonban közös gyerekeket nevelünk, ne felejtsük el, hogy ők ebben a helyzetben biztosan ártatlanok. Még egy békés válás is megviselheti a gyerekeket, egy gyűlölködésbe és vitákba torkolló szakítás azonban biztosan óriási terhet jelent számukra, ezért ha másért nem, az ő kedvükért próbáljunk a megegyezésre törekedni.

Az idősebb gyerekeket már a beszélgetésbe is bevonhatjuk: az ő életükről is szó van, ezért hallgassuk meg, milyen megoldást tartanának megfelelőnek és próbáljuk meg a lehető legnagyobb mértékben figyelembe venni a véleményüket.

Törekedjünk a közös megegyezésre

A bíróság akkor is felbontja a házasságunkat, ha nem jutunk dűlőre a fontos kérdésekben, ebben az esetben azonban egy hosszadalmas és fájdalmas eljárásra számíthatunk, hiszen a bírónak meg kell bizonyosodnia arról, hogy a kapcsolatunk teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott.

Ennek vizsgálatára nincs szükség akkor, ha megállapodtunk a közös gyermek tekintetében a szülői felügyelet gyakorlásáról, a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartásról, a tartásdíjról, a házastársi közös lakás használatáról, valamint – esetlegesen – a házastársi tartásról. Legyen az a cél, hogy ezekben a kérdésekben mindenkinek elfogadható megoldást találjunk: egy békés válás az egész család érdeke.

Kapcsolódó cikkek

Megjegyzés írás zárolva!

« »